بارکد خوان یک وسیله فیزیکی هوشمندی است. این وسیله با کمک کامپیوتر به شناسایی کالاها می پردازد. بارکد خوان (بارکد اسکنر) همان طور که از نام آن پیداست وسیله ای است که بارکدهای اجسام و وسایل را (که صفر و یک می باشد) را به اعداد جهت شناسایی کالا اسکن و ترجمه می کند. امروزه به دلیل راحتی در کار و رفع خطای انسانی در ثبت و یادگیری سریع آن یکی از وسایل پرکاربرد بیشتر فروشگاه ها و کسب و کارها به شمار می رود. 

بارکد چیست؟

امروزه در صنعت و در امور پردازش و جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات سرعت و دقت زیادی نیاز است. بارکدها نوعی کد هستند که به شکل یک سری خطوط، اعداد و حروف برای ذخیره‌سازی اطلاعات از آن‌ها استفاده می‌شود. بارکدها امروزه مصارف گسترده‌ای دارند و برای امور مختلف مثل قبوض و رسیدها، پردازش اسناد و بسته‌بندی کالاها در فروشگاه‌های مختلفی مانند فروشگاه لوازم آرایشی، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه لوازم خانگی، فروشگاه لوازم یدکی، آژانس های مسافرتی و غیره به کار می‌روند. دستگاه بارکد خوان barcode scanner وسیله‌ای الکترونیکی است که از آن برای استفاده‌ی موثر و خواندن بارکدها استفاده می‌شود.

بارکد خوان چیست؟

اسکنر نوری است که می تواند بارکد چاپ شده را بخواند ، داده های موجود در بارکد را رمزگشایی کرده و داده ها را به رایانه ارسال کند. مانند یک اسکنر مسطح که از یک منبع نور ، یک لنز و یک سنسور نور تشکیل شده است که برای تکانه های نوری به سیگنال های الکتریکی ترجمه می شود. بعلاوه ، تقریباً همه بارکد خوانها دارای مدار رمزگشایی هستند که می توانند داده های تصویر بارکد ارائه شده توسط سنسور را تجزیه و تحلیل کرده و محتوای بارکد را به درگاه خروجی اسکنر ارسال کنند.

مزایای استفاده از بارکد اسکنر

بیش از 50 سال است که در تجارت و جاهای دیگر استفاده می شود، بارکد دارای سابقه اثبات شده برای کارآیی بیشتر عملکرد مشاغل در سراسر جهان است. هنگامی که راه حل با فکر و برنامه ریزی اعمال می شود، بارکد نشان داده است که ابزاری فوق العاده موفق برای مدیریت هزینه ها، کاهش خطاها و افزایش خریدها در زنجیره بازار است. بسیاری از آژانس ها و مشتریان استانداردهای انطباق با برچسب بارکد را اعمال می کنند که باید رعایت شود.

  • بارکد کارآمد است. بارکدها امکان انتقال سریع تر و دقیق تر و ضبط اطلاعات کالاها را دارد.  بارکد می تواند در سرعت بخشیدن به فرآیندها و بهبود ردیابی این موارد، در وقت سازمان و در پاسخ به سوالات و تغییرات صرفه جویی کند، زیرا می توان دقیقاً مکان موارد را از طریق بارکد و خواندن آن ردیابی کرد.
  • بارکد باعث صرفه جویی در وقت می شود البته بسته به نوع کاربرد صرفه جویی در وقت می تواند بسیار چشمگیر باشد. برای مثال یک مشتری برای موجودی میان سال نیاز به خدمه 25 نفره دارد که در آخر هفته کار کنند. پس از اجرای بارکد، این میزان به 4 کارمند کاهش یافت که موجودی کالا را در 5 ساعت تکمیل کردند. با گسترش استفاده از بارکد و بهبود بهره وری، کارهای روزمره تأثیر مثبتی در صرفه جویی در وقت و منابع دارند. در یک عملیات بزرگ این منجر به کاهش قابل توجهی در زمان می شود.
  • بارکد خطاها را کاهش می دهد خطاهای مربوط به ورود اطلاعات و اطلاعات می توانند صدمات جبران ناپذیری به یک تجارت وارد کنند که منجر به این موارد می شود: هزینه حمل بار بیشتر، مشتریان ناخوشایند و زمان بسیار زیادی که برای ردیابی مشکلات استفاده می شود. در برخی شرایط ، اشتباهات دفتری می تواند تأثیر چشمگیرتری داشته باشد. 
  • می دانیم که میزان خطای معمول برای ورود داده های انسانی 1 در 300 حرف است. این یک آمار خرد کننده است که منجر به از دست رفتن بالقوه میلیون ها سود در بخش های تجاری می شود. چاپ بارکد و اسکنرها بسیار دقیق تر هستند. میزان خطا بسته به نوع بارکد و بارکدخوان می تواند به خوبی 1 خطا در 36 تریلیون نویسه باشد.

انواع بارکد خوان ها

بارکد خوان ها از نظر توپولوژی و تکنولوژی های آن متفاوت میباشند.

توپولوژی های آن تک بعدی، دو بعدی و چند بعدی می باشد.

تکنولوژی آن نیز نوری، لیزری و چند پرتویی می باشد.

طریقه استفاده بارکد خوان 

دستگاه بارکدخوان مانند یک اسکنر عمل می‌کند. منبع نور، لنز و حسگر نوری به کار رفته در بارکدخوان در حقیقت پالس‌های نوری را به الکتریکی تبدیل می‌کند و می‌توان اطلاعاتی که قبلا به آن کد داده شده را داخل سیستم مشاهده کرد. کسب و کارها از این وسیله استفاده می‌کنند تا اطلاعات محصول را ردیابی کنند و در کمترین زمان بتوانند امور مربوط به پردازش آن را انجام دهند. تقریبا تمام بارکدخوان‌ها مدارهای دریافت‌کننده‌ی بارکد و تجزیه‌وتحلیل داده‌های تصویر ارائه‌شده را دارند. این کار توسط سنسور در دستگاه بارکدخوان صورت می‌گیرد. ارسال مطالب بارکد از طریق سنسور به پورت خروجی اتفاق می‌افتد. امروزه تقریبا در تمام فروشگاه‌ها و انبارها می‌توان روی هر محصولی لیبل بارکد را مشاهده کرد.

انواع بارکدخوان 

بارکدها در حال حاضر به دو شکل بارکد خطی و بارکد دو بعدی وجود دارند.

بارکدهای خطی بارکدهایی هستند که با چشم قابل‌شناسایی هستند. بارکدخوان‌های خطی از دستگاه‌های رایج در بازار هستند که در فروشگاه‌های خرده‌فروشی برای استخراج بارکد از آن‌ها استفاده می‌شود. بارکدخوان‌های خطی یا یک بعدی نگهداری و سازمان‌دهی اجناس را ساده کرده‌اند. این نوع دستگاه از الگوریتم‌های هوشمند برای خواندن داده‌ها استفاده می‌کند؛ و بسته به نوعی که دارد تا تعداد مشخصی از بارکدها را قادر است اسکن کند. این نوع بارکدخوان‌ها قیمت مناسب‌تری نسبت به نوع دو بعدی دارند و دامنه اسکن طولانی و سرعت بالای آن‌ها برای مشاغلی که مقدار اطلاعات محصول آن‌ها زیاد نیست مناسب خواهد بود.

بارکد خوان‌های دو بعدی بارکد اسکنرهایی هستند که می‌توانند اطلاعات عمودی و افقی را ذخیره کنند. این نوع از بارکد اسکنر می‌تواند تا 2000 کاراکتر یا بیشتر را در خود ذخیره کند. از این دستگاه معمولا در تبلیغات و بازاریابی استفاده می‌شود و ویژگی‌های آن باعث شده تا امر اسکن به شکل سریع‌تر و کارآمدتر صورت بگیرد. بارکدخوان‌های دو بعدی اطلاعات بیشتری را نسبت به بارکدخوان یک بعدی در خود ذخیره می‌کنند و این ویژگی به شناسایی محصولات تقلبی کمک می‌کند.

نکات مهم هنگام خرید بارکدخوان 

هنگام خرید بارکدخوان فروشگاهی چند نکته‌ی مهم را باید مد نظر قرار داد. نوع محصول و تنوع محصولات فروشگاهی شما اگر نیازمند ثبت اطلاعات مختلف و زیاد است انتخاب بارکدهای دو بعدی برای ذخیره‌ی اطلاعات مناسب‌تر خواهد بود؛ اما در صورتی که محصولات شما نیاز به اطلاعات کمتری دارند بارکدخوان یک بعدی پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. بارکدخوان‌ها بسته به مدل و کاربردی که دارند در مدل‌های با سیم و بی‌سیم تولید و به بازار عرضه شده‌اند.

هنگام خرید بارکدخوان بی ‌سیم به فناوری بلوتوث و برد رادیویی آن توجه کنید. انواع بارکدخوان مناسب و کاربردی در سایت برای خرید در دسترس قرار دارد. باركدخوان ديتالاجيك به همراه پایه قابل تنظیم فلزی و کابل USB دو متری اورجینال از مدل‌های چندمنظوره و عمومی است که میتوانید از آن برای مصارف مختلف و برای اهداف متنوع استفاده کنید. همچنین بارکدخوان رومیزی دیتا لاجیک از نوع دو بعدی در بازار موجود است و با سرعت 3900 اسکن در ثانیه برای استفاده در فروشگاه‌ها مناسب است.

امروزه کمپانی‌های مختلف با تولید انواع بارکد خوان از جمله بارکد خوان تفنگی، لیزری، چند پرتو، امکان خوانش اطلاعات محصول را در هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ آسان کرده‌اند. از برندهای مشهور بارکدخوان می‌توان به هاني ول، ديتا لاجيك، میوا، اسکار، اچ‌پی و … اشاره کرد.