امروزه پرینترها می توانند تقریباً همه کارها را انجام دهند. از چاپ کاغذ گرفته تا چاپ عکس، اسکن و کپی اسناد. پرینترها یکی از تجهیزات اداری مورد نیاز هر شرکت و اداره‌ای محسوب می‌شوند. با توجه به گونه کاربری این تجهیزات، انواع متفاوتی از نظر رنگ چاپی و سازوگاری چاپ طراحی و تولید شده‌اند. منبع تأمین رنگ درپرینترها، بسته به گونه آن، تونر یا کارتریج می باشد.

پرینترها انواع مختلفی دارند، که هر کدام با توجه به کارآیی که دارند در سازمانها و مصارف خانگی بر حسب نیازی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

جوهر افشان – لیزری – سوزنی – خطی – سه بعدی 

جوهر افشان

چاپ جوهرافشان (Inkjet Printing) یکی از انواع چاپ است که تصویر دیجیتال را با افشاندن قطرات جوهر بر روی کاغذ و بستر پلاستیکی ایجاد می‌کند. این پرینتر جزء پرکاربردترین پرینترها می باشد. به دلیل قیمت مناسب و به صرفه بودن آن برای مصارف خانگی و اداری معمولی استفاده می شود. نام مخزن جوهر این چاپگرها کاتریج می باشد.

پرینتر جوهر افشان

لیزری

پرینتری که در آن از پرتوهای لیزری برای نشاندن جوهر بر روی کاغذ استفاده می‌شود. پرینترهای لیزری نیز خود به دو دسته رنگی و سیاه سفید تقسیم می‌شوند. چاپگرهای لیزری سیاه سفید بیشتر برای چاپ متن به کار می‌روند، اما از چاپگرهای لیزری رنگی برای چاپ عکس استفاده می‌شود، ولی این چاپگرها برای چاپ عکس زیاد مناسب نمی باشد جون هزینهٔ شارژ مجدد یا تعویض کارتریج آن بالا است.

پرینتر لیزری

ماتریس سوزنی

پرینتری که در آن حرف یا نمادها، به صورت ماتریسی از نقاط است که توسط ضربات سوزن‌های باریکی بر روی یک نوار جوهری نسبتاً خشک و در نهایت بر روی کاغذ شکل می‌گیرد. چاپگرهای سوزنی صدای بالا و کیفیت پایینی دارند. همچنین معمولاً قیمت ارزان تری دارند.

از کاربردهای اصلی این پرینترها می‌توان به چاپ انواع چک، صدور انواع فاکتورهای رسمی و چندنسخه‌ای، چاپ روی دفترچه، چاپ نسخه‌ها، چاپ بلیط قطار یا هواپیما و… نام برد.

علت استفاده از پرینترهای سوزنی برای چاپ چک این می باشد که این گونه پرینترها برای چاپ تصاویر اصلاً مناسب نیستند و با توجه به پیشرفت فناوری، استفاده از پرینترهای سوزنی تا حدود زیادی محدود شده‌است.

خطی

پرینتری که در آن اطلاعات و نوشته‌های یک سطر  را یکجا چاپ می کند.

چاپ سه‌بعدیthree-dimensional printing: 3D printing)

شامل مجموعه‌ای از فرآیندهایی است که مواد به‌صورت کنترل ‌شده‌ به یکدیگر پیوند داده می‌شوند تا یک شی سه‌بعدی ایجاد شود. معمولاً این کار به‌صورت لایه‌لایه انجام می‌شود.  وجود کامپیوتر در این فرایند یک امر ضروری است، چونکه پایه و اساس این پرینتر و چاپ بر طراحی به کمک کامپیوتر استوار می باشد. مواد اولیهٔ مورد استفاده در این پرینتر سه‌بعدی مواد نیمه‌جامد می‌باشد.

پرینتر 3 بعدی

این پرینترهای اداری از نظر نوع رنگی که چاپ می کنند به دو دسته سیاه سفید و رنگی تقسیم می شوند. که سیاه سفید آن که شامل رنگ مشکی می باشد بیشتر برای چاپ اسناد و مدارک استفاده می شود، و رنگی آن که شامل رنگ های مشکی، زرد، قرمز و آبی می باشد برای چاپ عکس ها و فایل هایی که چاپ رنگی نیاز دارند، مناسب می باشد.

بخش‌های مختلف یک چاپگر و نحوه عملکرد آن‌ها

به‌طور کلی اجزای تشکیل دهنده یک چاپگر امروزی را می توان به دو بخش مکانیکی و الکترونیکی تقسیم کرد. در پرینترهای امروزی فرمان صادر شده توسط کامپیوتر یا تلفن‌های همراه و سایر وسایلی که دارای نرم‌افزار سازگار با پرینتر می باشد، به بخش الکترونیکی صادر شده و این بخش پس از تجزیه و تحلیل فرامین صادره دستور لازم را به سایر بخش‌ها منتقل می‌کند تا متن یا تصویر مورد نظر بر روی کاغذ یا هر بستر مناسب دیگری چاپ شود.

بخش‌های الکترونیکی پرینتر

مهمترین قطعات الکترونیکی یک پرینتر که با استفاده از یک کابل که شامل : 

  • کابل یو اس بی
  • کابل سریال
  • کابل شبکه

می باشد و از طریق آن به کامپیوتر و یا سایر موارد متصل می گردد. داده‌های ارسال شده از طریق کامپیوتر یا گوشی همراه به پرینتر پس از دریافت در رم دستگاه چاپگر ذخیره می شود و توسط فرمتر تحلیل می‌شوند. این بخش پس از تجزیه تحلیل این فرامین، دستورهای لازم را به بخش‌های مکانیکی پرینتر منتقل می‌کنند.

بخش‌های مکانیکی پرینتر

پس از صدور دستورهای لازم توسط فرمتر بخشی به نام پیک آپ، که وظیفه ورود کاغذ را به دستگاه پرینتر دارد، با حرکت به سمت پایین و چرخش آن، یک برگ کاغذ را از داخل سینی محفظه کاغذ به داخل پرینتر هدایت می‌کند. در این قسمت بسته به نوع تکنولوژی چاپ، متن یا به وسیله لیزر بر روی درام حک شده و به کاغذ منتقل می‌شود. هم چنین دستگاه به صورت خطی یا ماتریسی، مکان مورد نظر در روی کاغذ را تشخیص می دهد و متن را بر روی کاغذ چاپ می‌کند.

در هنگام خرید پرینتر به چه نکاتی باید توجه نمایم؟

سرعت، کیفیت، دقت از عوامل و نکات مهمی است که در هنگام خرید باید به آن توجه نمود. اینکه باید بدانیم در چه زمانی چه تعداد کاغذ می تواند چاپ کند(اینکه در یک دقیقه چه تعداد کاغذ چاپ می کند). زمانی که تعداد کاغذهای چاپ شده بالا باشد سرعت معنی پیدا می کند. همچنین باید به کیفیت و وضوح چاپ نیز توجه کرد که حالا بستگی به کارایی و نوع مصرف از پرینترها دارد. معمولا برای کسانی که تصاویر حرفه ای می خواهند پرینترهای لیزری رنگی پیشنهاد مناسبی می باشد. هرچه رزولوشن یا دقت چاپ پرینتر بالاتر باشد جزئیات بیشتری با وضوح بالاتری نشان خواهد داد. پورت ها و درگاه های خروجی آن نیز از عوامل مهم دیگر می باشد . باید به بی سیم و سیم دار بودن پرینتر خریداری شده بر اساس نیاز و کارایی خود نیز به آن توجه کرد. در اخر باید بر اساس هزینه و بودجه را نیز در نظر گرفت که براساس آن پرینتر را تهیه شود.

Previous
Next

همه چیز درباره تعمیرات پرینتر

اگر پرینتر به مشکلی برخورد در اولین فرصت آن را به دفاتر مربوط به تعمیرات پرینتر در شرکت های مطمئن انتقال دهید. امکان دارد پرینتر آسیبی دیده باشد که نیاز به تعمیر داشته باشد تا بتواند کاغذ چاپ کند. شرکت آی تی پرداز فرایند انجام خدمات و سرویس تعمیر پرینتر نیز دارد و می توانید برای تعمیر پرینترهای خود با آنها تماس بگیرید.

چگونگی تعویض کارتریج پرینتر لیزری HP

شما عزیزان میتوانید برای مشاوره رایگان و خرید پرینتر با مدیر فروش آقای پدرام مختارنیا 09152253137 تماس حاصل فرمایید