جستجوی ارگانیک 51٪ از کل بازدید وب سایت ها و 40٪ از درآمد را به همراه دارد. به همین دلیل تیم های بازاریابی جستجو به طور مداوم قصد دارند ترافیک جستجو بیشتری ایجاد کنند. برای یک کلمه کلیدی در یک موتور جستجو در صفحه یک رتبه بندی ایجاد می شود و افزایش ترافیک ارگانیک را به دنبال خواهد داشت. گاهی اوقات در 3 موقعیت برتر و مهم آن کلمه کلیدی قرار  می گیرد و احتمالاً جهش ترافیک نمایی را مشاهده می شود ولی با این وجود موفق به رتبه بندی در صفحه یک موتورهای جستجو نشده و فرصت لازم برای درآمد را از دست خواهند داد. 

بنابراین جای تعجب نیست که بدانید چگونه می توان ترافیک ارگانیک را اصلاح و سبب ایجاد آن و بالا رفتن در گوگل شد. در اینجا شش تاکتیک برای کمک به افزایش ترافیک جستجو و دستیابی به اهداف بلند مدت بازاریابی آورده شده است.همراه ما باشید.

مرتبط: سئو چیست؟

فهرست تاکتیک ها

تاکتیک 1: 

1- شناسایی و اصلاح محتوای غیر عملکردی

محتوای غیر عملکردی محتوایی است که نمی تواند به یک سایت در دستیابی به اهداف بازاریابی کمک کند، و معمولاً باعث از بین رفتن ترافیک ارگانیک، تبدیل یا مراجعه به سایت های دیگر می شود. این کار به شما لطفی نمی کند و حتی ممکن است به شانس گرفتن ترافیک جستجو آسیب برساند.

به این دلیل که محتوای غیر عملکرد احتمال پرش از سایت را به خود اختصاص می دهد – اینکه موتورهای جستجو تعداد صفحات یک سایت را برای مشاهده تعیین می کنند – محدود می گردد. اگر سایت شما دارای محتوای بی عملکرد زیادی است، موتورهای جستجو با بررسی در مورد محتوای بی اثر ، غرق می شوند و قبل از بررسی مطالب خوب، سایت را رها می کنند.

شناسایی و حذف محتوای غیر عملکرد، فرصت کافی به موتورهای جستجو برای یافتن مهمترین صفحات و پست های سایت فراهم نمی کند. این محتواها می تواند در SERP جایگاه بهتری داشته باشند و در دراز مدت کلیک های ارگانیک بیشتری بدست آورد.

نحوه یافتن و رفع محتوای غیر عملکردی

 ابتدا محتوای بهترین عملکرد را در وب سایت خود از نظر لینک دهی، بازدید کلمات کلیدی و رتبه بندی آن و تبدیلات شناسایی کنید. اجرای موارد زیر بهترین راه برای انجام این کار است:

1-  در نظر داشته باشید از کلمات کلیدی مورد نظر و مقالات مرتبط با آنها که ترافیک زیادی را برای آن اصطلاح جذب نمی کنند، استفاده نکنید. یکی از روش های انجام این کار استفاده از ابزار Alexa’s Site Keywords است.

2- سایت خود را تایپ کنید تا لیستی از کلمات کلیدی که به سایت شما مراجعه می کنند را دریافت کنید.

3- از فیلتر استفاده کنید تا اصطلاحاتی را که قبلاً سهم زیادی از ترافیک آن کلمه کلیدی سایت بوده اند که با فیلتر کردن بین 0 تا 5 جذب کرده است، حذف شود.

نحوه یافتن و رفع محتوای غیر عمکرد

4- با این کار لیستی از کلمات کلیدی که برخی از بازدیدها را به سمت سایت شما سوق می دهد، ارائه می شود. صفحه گسترده ای از این کلمات کلیدی را بارگیری کنید تا مشخص شود کدام یک از بازدیدکنندگان به کدام URL سایت شما مراجعه کرده اند.

5- عملکرد URL را در معیارهای اصلی آلی، از جمله ترافیک ارگانیک، نرخ گزاف، زمان حضور در صفحه و نرخ کلیک (CTR) متقابل قرار دهید.

6- عوامل کیفی مانند کیفیت محتوا و به موقع بودن را ارزیابی کنید.

7- با استفاده از ابزار حسابرسی SEO Alexa، خطاهای SEO مانند لینک های خراب، صفحات بن بست و محتوای تکراری را شناسایی کنید.

8- برای سازماندهی اطلاعات و نحوه استفاده از این روش الگوی ممیزی محتوایی استفاده کنید.

الگوی ممیز محتوا برای رفع محتوای غیر عملکرد

 پس از شناسایی محتوای غیر عملکردی، یکی یا ترکیبی از مراحل بعدی را انتخاب کنید:

1- Refresh جستجوگرها در صفحه  از ارسال پست های بلاگ با کیفیت بالا اما با عملکرد پایین بازخوانی می کند. بهینه سازی متا تگ SEO، هدرها و ALT های تصویری برای صعود در SERP ها. با استفاده از موتورهای جستجوگر، جستجوگرها روی صفحات می توانند صفحات منفرد را برای پیشرفت بررسی  کنند.

جستجوگر جستجو در صفحه

2- Redirect ترافیک را از صفحات کم بازدهی تبدیل به صفحه های مرتبط و با بازدهی بالاتر هدایت می کند.

3- در موارد مشابهی نیز محتوای مشابه از تغییر مسیرهای متعارف استفاده می کند. برچسب های متعارف به موتورهای جستجو می گویند کدام مورد از tag ها را برای نمایش اولویت بندی کنند.

برای بهینه سازی عملکرد ترافیک ارگانیک و اطمینان از تضعیف سایت، شما در محتوای غیر عملکردی هر چند ماه یک حسابرسی و بررسی هایی انجام دهید.

 

تاکتیک 2:

2- فرصت های جدیدی برای کلید واژه را پیدا کنید

حتی قوی ترین استراتژی کلمات کلیدی نیز احتمالاً در آن شکاف ها و اشکالاتی وجود دارد. این کاملاً طبیعی است. کلمات کلیدی جدید و مرتبط دائماً ظاهر می شوند و افزودن ویژگی های جدید محصول، فرصت های جدید برای کلمات کلیدی را ایجاد می کند. برای تولید محتوا زمان لازم است تا این فرصت ها را در استراتژی کلمات کلیدی وارد کنیم. 

فرصت های فراموش شده کلمات کلیدی می توانند رشد ترافیک ارگانیک را متوقف کرده و به رقبا مزیت می دهند. شناسایی فرصت ها و ایجاد آنها در تکرارهای استراتژی کلمات کلیدی به افزایش بازدید جستجو و همچنین مشاهده سایت کمک می کند.

فرصت های کلیدی از دست رفته می توانند رشد ترافیک ارگانیک را متوقف کرده و به رقبا یک مزیت بدهند.

چگونه فرصتهای کلمه کلیدی را پیدا کنیم

کار خود را با شناسایی “کلمات کم کاربرد” شروع کنید. اینها حجم جستجوی بالا و کلمات کلیدی کم رقابت هستند که سایت شما برای آنها رتبه بندی نمی کند. یک راه برای این کار استفاده از ابزار Alexa’s Keyword Difficulty است.

 1. سایت یا کلمه کلیدی مرتبط خود را به این ابزار وصل کنید. با این کار فرصت های مربوط به کلمات کلیدی به دست می آیند، که جستجو می کنید تا محبوب ترین اصطلاحات را پیدا کنید.
 2. اصطلاحاتی را فراتر از توان رقابتی سایت خود فیلتر کنید. این یک معیار الکسا است که به شما می گوید کدام اصطلاحات را می توانید به طور واقعی رتبه بندی کنید و کدام یک را نمی توانید. این براساس عملکرد گذشته سایت شما در جستجوی ارگانیک است.
 3. هدف جستجو فرصت های کلمات کلیدی را با جستجوی گوگل در آنها و مشاهده نوع محتوایی که در بهترین رتبه قرار دارد، ترسیم کنید.
افزایش ترافیک ارگانیک سایت

ابزار کلمات کلیدی رقابت اصطلاحات مرتبط را از بین می برد، بنابراین می دانید که واقعاً می توانید برای چه کلمه ای رتبه بندی کنید.

 تاکتیک 3:

3- بهینه سازی CTR بالاتر

قرار گرفتن در صفحه یک تنها نیمی از نبرد ترافیک جستجوی ارگانیک است. شما همچنین باید جستجوگران را متقاعد کنید تا به جای نتیجه رقبا روی نتیجه خود کلیک کنند.

بهینه سازی برای نرخ کلیک (CTR) یک مزیت مضاعف دارد. در مرحله اول جستجوگران را به دور از سایت های رقیب و سایت خود جلب خواهید کرد، و بازدیدهای ارگانیک خود را افزایش می دهید. ثانیا شما به موتورهای جستجو سیگنال های مثبتی ارسال خواهید کرد. CTR بالا یکی از روشهای اولویت بندی نتایج جستجو توسط Google است. 

چگونه CTR را بهبود ببخشیم

هیچ عملی وجود ندارد که CTR را تقویت کند. با این مراحل یک رویکرد جامع را در پیش بگیرید:

 1. با استفاده از Google Search Console مشخص کنید که کدام محتوای سایت شما دارای CTR کم از صفحات نتایج است. آن را در Excel بارگیری کنید و توسط CTR سازماندهی کنید. صفحات با CTR پایین اما عملکرد بالا (تبدیل و تعامل) بهترین فرصت های بهینه سازی را نشان می دهند.
 2. بر اساس این لیست اولویت بندی، عناوین متا را با SEO مناسب تر کنید. این ممکن است شامل استفاده زودتر از کلمات کلیدی هدف یا جذاب کردن عنوان باشد. آیا این ترفند خوبی می باشد؟ از مثال های تبلیغاتی PPC موفق بیاموزید: تیم های بازاریابی زمان زیادی را در بهینه سازی تبلیغات PPC برای CTR سرمایه گذاری می کنند و احتمالاً CTR بالایی خواهند داشت.
 3. توضیحات متا یکی از مهمترین عوامل موثر در CTR است. اطمینان حاصل کنید که یک فراخوان واضح برای اقدام و همچنین عبارت دقیقاً کلمه کلیدی مورد نظر برای رتبه بندی را داشته باشید. مطابقت با هدف جستجو را فراموش نکنید: به عنوان مثال، اصطلاح “بهترین ابزار برای افزایش ترافیک ارگانیک” دارای یک هدف اطلاعاتی / لیست است. توضیحات متای SEO باید منعکس کننده آن باشد.

وقتی فاکتورهای بالا را بهینه کنید، کار انجام نمی شود. تغییرات CTR را برای محتوای تازه شده پیگیری و کنترل کنید و بهبودها را به اقداماتی که انجام داده اید، مرتبط کنید.

تاکتیک 4:

4- بلاگ برای افزایش سریع رتبه بندی کلمات کلیدی

بلاگ نویسی یکی از سریع ترین راه ها برای افزایش تعداد کلمات کلیدی برای رتبه بندی سایت شماست. پست های بلاگ به شما امکان می دهد نام تجاری خود را به عنوان یک متخصص در زمینه خود با پست های اطلاعاتی برتر از نظر موقعیت قرار دهید. به شما این امکان را می دهد تا محصول خود را به افرادی که اطلاعات مربوطه را جستجو می کنند به نمایش بگذارید.

بلاگ نویسی همچنین می تواند مربوط به موقعیت بازاریابی و استراتژی بازاریابی B2B نیز می باشد، طوری که با لینک های واجد شرایط در محتواها قرار دهید.

اما محتواهای بلاگ تنها در صورت پاسخگویی به نیازهای واقعی کاربر باعث ایجاد ترافیک ارگانیک خواهد شد. یک استراتژی بلاگ نویسی که فقط بر روی محصولات یا خدمات متمرکز باشد، نمی تواند در جستجوگران طنین انداز شود.

مرتبط: SEO & PPC: نحوه استفاده از PPC Insights برای تقویت بازاریابی محتوایی

یک استراتژی بلاگ نویسی که فقط بر روی محصولات یا خدمات متمرکز باشد، در جستجوگران طنین انداز نخواهد شد. 

چگونه می توان با بلاگ نویسی، ترافیک ارگانیک را افزایش داد

بلاگ نویسی فعالیتی وابسته به زمان و منابع است. همچنین نشان دادن نتایج نسبت به سایر فعالیت های بازاریابی مانند تبلیغات جستجوی پرداخت شده بیشتر طول می کشد. بنابراین پرداختن با احتیاط زمان لازم برای ایجاد یک استراتژی بلاگ نویسی SEO تضمین می کند که مطالب بلاگ در اسرع وقت مورد توجه قرار می گیرند.

 1. اگر در حال حاضر لیستی از کلمات کلیدی هدف دارید، آنها را به دو بخش تقسیم کنید: هدف جستجوی اطلاعاتی و معاملات.
 2. اگر لیست کلمات کلیدی ندارید ، وقت آن است که تحقیقات کلمات کلیدی را انجام دهید.
 3. هنگامی که لیستی از کلمات کلیدی مورد نظر خود را پیدا کردید. آنها را براساس حجم، شخصیت خریدار یا حتی نقطه عطف دسته بندی کنید. این تضمین می کند که محتوای شما کاربر محور می باشد.
 4. بررسی کنید که رقبا برای این کلمات کلیدی چه چیزی دارند. می توانید از ماتریس کلمه کلیدی Competitor Keyword Matrix برای کشف اینکه کدام رقبا برای چه کلمه ای رتبه بندی می کنند، استفاده کنید و سپس تصمیم بگیرید که آیا می خواهید با آنها رو در رو شوید.
 5. تقویم محتوایی را براساس کلمات کلیدی که در مراحل قبلی پیدا کرده اید، ایجاد نمایید.

این پست نحوه نوشتن محتوای SEO را که دارای رتبه خوبی است، تجزیه می کند.

تاکتیک 5:

5- برای دریافت پیوندهای سایت از معماری سایت بهره ببرید

معماری سایت در نحوه دسترسی عمده افراد به سایت شما و نحوه جستجوی انسان و تعامل با آن نقش اساسی دارد. اگر معماری سایت شما گیج کننده باشد، افراد نمی دانند کدام صفحات یا پست ها برای سایت شما مهمترین است. همچنین ممکن است کاربران اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا نکنند، و باعث شود آنها  سایت را ترک کنند. این به نوبه خود سیگنال های رتبه بندی منفی را به موتورهای جستجو می فرستد، بنابراین سایت شما در SERP سقوط می کند.

معماری خوب باعث قرار گرفتن سایت در نتایج بالاتر و افزایش احتمال داشتن لینک های سایت در SERP هاو افزایش بازدید ارگانیک می شود.

شانس خود را برای داشتن لینک های سایت برجسته در SERP ها افزایش دهید.

برای دریافت پیوندهای سایت از معماری سایت بهره ببرید

پیوندهای سایت – پیوندهایی به زیرمجموعه هایی که در برخی از صفحات نتایج نشان داده می شوند – به جستجوگران فرصت بیشتری می دهد تا بر روی صفحه شما کلیک کنند. آنها همچنین در صفحه نتایج املاک و مستغلات ارزشمندی را اشغال می کنند و لیست رقبا را به زیر فشار می رسانند.

چگونه می توان معماری سایت را بهبود بخشید و لینک های سایت را دریافت کرد

متأسفانه بازاریابان جستجو نمی توانند لینک های سایت را تضمین کنند، زیرا موتورهای جستجو بر اساس معماری سایت به طور خودکار به آنها تعلق می گیرد.

با این حال، معماری مناسب سایت می تواند شانس برنده شدن لینک های سایت را افزایش دهد. معماری سایت خوب (به عنوان مثال ، قابل دسترسی و مقیاس پذیر) توسط جریان منطقی URL ها تعریف می شود و از دامنه ای به دسته دیگر به زیر مجموعه می رود.

رعایت اصول زیر باعث بهبود معماری سایت می شود:

 • سایت های بزرگ باید در دسته ها و زیر گروه های معنی دار سازماندهی شوند. سایت های رقیب را بررسی کنید تا ببینید چه نوع طبقه بندی برای برند شما مفید است.
 • با اجرای یک ساختار ناوبری کم عمق، مکانی که همه صفحات به صفحه دامنه نزدیک هستند، قابلیت کشف را افزایش دهید. نیلسن نورمن اطلاعات بیشتری در مورد سلسله مراتب کم عمق و عمیق سایت دارد.
 • به ساختارهای پیوند داخلی توجه کنید. افراد برای رفتن از صفحه ای به صفحه دیگر و از سایتی به سایت دیگر نیاز به پیوند دارند. فقدان پیوندها به معنای غیرقابل کشیدن برخی از صفحات است. با استفاده از ابزار حسابرسی سایت الکسا، می توانید از این صفحات بن بست در سایت خود استفاده کنید.

 •  نقشه سایت را اضافه کنید. فایل sitemap.xml به کاربران می گوید که مهمترین صفحات وب سایت شما کدام صفحه هایی هستند که می خواهید در لینک های سایت نشان داده شوند. می توانید یک نقشه سایت را به حساب Google Search Console خود اضافه کنید.

تاکتیک 6:

6- بر دامنه های برجسته تسلط پیدا کنید

در سال 2016، Google قطعه های ویژه ای را معرفی کرد. هدف از این نتایج غنی شده پاسخ مستقیم به سوال کاربران در صفحه نتایج است. به این معنی که برای یافتن اطلاعات مورد نیاز هرگز نیازی به ترک Google ندارند.

بر قطعات ویژه تسلط پیدا کنید

یک قطعه ویژه می تواند به افزایش ترافیک ارگانیک کمک کند. قطعه های ویژه مستقیماً در صفحه نتایج به سوال کاربر پاسخ می دهند. ممکن است ویژگی های اخیر Google مانند قطعه های برجسته و نمودار دانش به این معنی باشد که افراد کمتری از طریق نتایج موتور جستجو به وب سایت شما ارسال می شوند. اما لازم نیست اینطور باشد. HubSpot’s Matt Barby دریافت که پس از حضور در یک قطعه ویژه، ترافیک ارگانیک در واقع افزایش می یابد.

ساختار و محتوای هوشمند کلید افزایش ترافیک ارگانیک با قطعه های برجسته است. شما همچنین می توانید نتایج رقبا را پایین بیاورید و در معرض نام تجاری قرار بگیرید.

نحوه نمایش در قطعه های ویژه

مانند لینک های سایت، قطعه های ویژه باید دیده شوند. نمی توانید درخواست کنید که موتورهای جستجو یک قطعه ویژه را به شما ارائه دهند. با این حال، می توانید برای افزایش احتمال حضور در قطعه، چند مرحله را دنبال کنید.

Google چندین نوع مختلف از قالب های قطعه ویژه دارد، از جمله پاراگراف های کوتاه، لیست ها و جداول. با توجه به این موارد، این مراحل را دنبال کنید تا شانس دیده شدن یک قطعه ویژه را افزایش دهید:

 • کلمات کلیدی را که نتایج قطعه برجسته تولید می کنند و سایت شما قبلاً در صفحه یک برای آنها رتبه بندی کرده است، شناسایی کنید. سایتهای موجود در صفحه یک در یک قطعه ظاهر نمی شوند.
 • عبارات کلمه کلیدی دوستانه ، معمولاً به یک سوال چه، چگونه یا چرا پاسخ می دهند. محتوایی که تولید می کنید باید به آن سوال پاسخ دهد، هرچه زودتر در پست قرار گرفته شود، بهتر است.
 • پاسخ را برای کاربران ساختار جواب دهید. سوال را در زیر عنوان H2 تکرار کنید و آن را در متن زیر عنوان با علامت گذاری

   

  به آن پاسخ دهید، یا یک لیست مرتب یا نامرتب را امتحان کنید.
 • از تصاویر با کیفیت و بهینه شده در سئو استفاده کنید. قطعه های ویژه معمولاً یک تصویر را نشان می دهند ، بنابراین مطمئن شوید که عموم مردم به سرعت تصویر شما را پیدا کرده و شناسایی می کنند.
 • با قالب بندی محتوا به صورت مرحله ای، از قطعه کلیک کنید. به عنوان مثال ، قطعه زیر به این سوال پاسخ می دهد که “چگونه یک vlookup در اکسل انجام دهیم.” با قالب بندی پاسخ در مراحل بسیار زیاد برای نمایش قطعه، سازنده محتوا احتمال کلیک افراد برای ارسال را افزایش می دهد. 

نحوه نمایش در قطعه های ویژه

حتی اگر نتوانید برترین قسمت قطعه ویژه را به دست آورید، با استفاده از این قابلیت ها، قابلیت انجام  و به اشتراک گذاری بیشتر محتوای سایت که باعث بهبود عملکرد می شود. 

بهینه سازی جستجوی آلی بلند مدت به معنی مزایای بلند مدت

برای افزایش ترافیک ارگانیک یک راه حل مناسب برای همه وجود ندارد. هر بازاریابی و هر سایتی باید روش خاص خود را در مورد رشد ترافیک آلی پیدا کند. بعلاوه، وقتی ترافیک ارگانیک شروع به رشد می کند، روی لنگرهای خود آرام نباشید تکرار و اصلاح مداوم راههایی برای دور نگه داشتن رقبا در SERP است.

آزمایش با این شش تاکتیک به شما کمک می کند تا دستورالعمل تغذیه کننده رشد و پایداری ترافیک را پیدا کنید. برای دسترسی کامل به ابزارهای حسابرسی و تجزیه و تحلیل رقابتی که برای شروع برنده شدن به صورت طولانی مدت به آن احتیاج دارید.