PVC چیست؟

PVC یک پلاستیک قابل بازیافت است که در حال حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی می باشد از این پلاستیک در تهیه انواع کارت های شناسایی استفاده می شود. چاپ کارت شناسایی هم برای سازمان ها و هم برای کارکنان آنها داری مزیت های زیادی است. این کارت ها برای شناسایی هویت افراد از جمله یافتن اطلاعات شخصی فرد یا مجوز هایی که به فرد در زمین های مختلف اعطا شده است چاپ می شوند..

کارت PVC

یکی از مزیت های کارت های PVC ذخیره سازی اطلاعات درون کارت می باشد.

جنس کارت PVC از چیست؟

PVC در واقع یک نوع پلاستیک است. پی وی سی مخفف polyvinyl chloride  است. پی وی سی  یک پلیمر با دوام و منطعف است که ماندگاری چاپ در این نوع کارت بسیار بالا است. همچنین این کارت ها قابلیت هوشمند سازی از طریق کاشت تراشه را دارا هستند. به علت همین قابلیت ها پی وی سی برای ساخت بدنه کارت های شناسایی و بانکی مناسب است.

هر چند در ابتدا باور عمومی استفاده از ورق های پلیمری را دشمن محیط زیست میدانست اما حقیقت مطلب، تمایل دوستداران محیط زیست به استفاده از اینگونه مواد است
چرا که این مواد بارها و بارها به صورت ۱۰۰% بازیافت می شوند و همچنین از قطع بی رویه درختان نیز جلوگیری می کنند.

بیشترین کاربرد کارت های پی وی سی:

 • چاپ کارت های اعتباری
 • چاپ کارت های الکترونیکی نقدی
 • سیستم هایی مانند تخفیف مشتریان دائم
 • کارت های تشخیص و احراز هویت دولتی
 • سیستم های امنیت  کامپیوتری
 • دستگاه های ماهواره

انواع کارت PVC:

 • کارت pvc ساده

کارت PVC ساده که در رنگهای مختلفی از جمله کارت پی وی سی طلایی، کارت پی وی سی نقره ایی، کارت پی وی سی سبز، کارت پی وی سی قرمز و … در بازار موجود می باشد که این نوع کارت ها برای چاپ انواع کارت پی وی سی شفاف، کارت شناسایی، کارت هدیه، کارت ویزیت و… کاربرد دارد.

کارت PVC ساده

 • کارت pvc هوشمند

کارت هوشمند یا همان Smart Card  بر روی آن یک تراشه (Chip) یا IC مشابه سیم‌کارت‌ های تلفن‌ همراه در گوشه کارت هستند که دارای قابلیت پردازش داده ها را دارند.

کارت پی وی سی هوشمند

کارت PVC  هوشمند شامل دو نوع تماسی (contact) و غیر تماسی (contact less) که هر کدام خود انواع مختلفی دارند.

کارت هوشمند تماسی Hico:

 این کارت که مخفف high coercivity   می باشد، به معنی پایداری و مقاومت بالا در مغناطیسی بودن است. این کارت به دلیل دارا بودن پایداری مغناطیسی بالا، مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد. کارت های بانکی جزوه این کارت ها می باشد .

کارت هوشمند تماسی Loco: 

این کارت که مخفف Low corecivity می باشد. تفاوت این کارت با کارت Hico در نوار پشت کارت می باشد که رنگ نوار مغناطیس قهوه ای hsj.

هر دوی  این کارت ها HICO و LOCO با دستگاه RFID  خوانده می شود.

کارت هوشمند غیر تماسی(contactless)

که از انواع کارت RO، کارت RW، کارت مایفر 1K، کارت مایفر 4K، کارت مایفر UHF و دزفایر تشکیل شده است.

کارت RO

کارت RO یکی از انواع کارت هوشمند می باشد. کارت RO دارای یک چیپ ۱۲۵K با استاندارد بوده و با دستگاه RFID سازگار می باشد.

کارت مایفر 1K:

از جنس پی وی سی و خانواده RFID است. به اندازه یک کیلو بایت اطلاعات در حافظه خود جا می دهد. ازنوع غیر تماسی است که از 10 سانتیمتر اطلاعات را دریافت و می خواند.

کاربرد این کارت در کارت دانشجویی، کارت عضویت، کارت پرسنلی و… می باشد .

ساختار کارت RFID شامل سه جزء اصلی است : تراشه ، آنتن و تگ

کارت پی وی سی

 • تراشه : یک مدار می باشد که از هزاران ریزپردازنده تشکیل شده است که اطلاعات و داده ها را ذخیره می کند.
 • آنتن : هدف اصلی آنتن در تگ  انتقال سیگنال و در تگ غیرفعال یا پسیو نمایش سیگنال دریافتی است.
 • تگ : تگ در واقع چسب آنتن و تراشه است که همه آنها را با هم نگه می دارد.

کارت مایفر 1K،دارای حافظه یک کیلو بایتی می باشد و میتوان 1024 بیت داخل کارت مایفر ذخیره سازی کرد.

کارت مایفر قابلیت خواندن و نوشتن را دارد و معمولا برای چاپ کارت باشگاه مشتریان،چاپ کارت دانشجویی،بلیط الکترونیکی ،کارت حضور و غیاب،کارت شناسایی ،مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی کارت مایفر

 1. دارای حافظه خواندن و نوشتن
 2. فرکانس کارت مایفر 13.56 MHZ
 3. قابلیت خواندن از فاصله 10 سانتی متری

امنیت کارت مایفر

کارت مایفر دارای ماژول امنیتی برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به کارت است و دارای حافظه ای است که هم قابلیت خواندن و هم قابلیت نوشتن بر روی آن وجود دارد. این کارت حافظه 1 کیلو بایت یا 4 کیلو بایت با فرکانس 13.56 دارد.کارت مایفر از لحاظ امنیتی بالاترین امنیت را در بین کارت های pvc دارد.

روش‌های مناسب چاپ کارت PVC

چاپ روی کارت PVC به سه روش صورت می‌گیرد:

۱- چاپ افست

۲- چاپ دیجیتال

۳- چاپ ترکیبی

هر یک از این روش‌های چاپ کارت پی‌وی‌سی ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند که در ادامه به شرح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

● چاپ افست 

چاپ کارت پی‌وی‌سی به روش افست برای تیراژ بالای هزار عدد با طرح ثابت مناسب است که به دو روش چاپ تک کارت و چاپ شیت انجام می‌شود که هرکدام مزایای خاص خود را دارند. چاپ افست بسیار مقرون‌به‌صرفه تر است که خود به دو صورت چاپ افست تک کارت و چاپ افست لمینیت انجام می‌شود. از موارد استفاده این روش می‌توان به چاپ کارت ویزیت و چاپ کارت باشگاه مشتریان اشاره نمود.

● چاپ دیجیتال 

چاپ کارت PVC به روش دیجیتال برای چاپ در تیراژ پایین و طرح متغیر مناسب است. درواقع برای شخصی‌سازی و درج اطلاعات متغیر مانند نام و نام خانوادگی، کد پرسنلی و … از روش دیجیتال استفاده می‌شود که برای این نوع چاپ باید از یک دستگاه چاپ دیجیتال استفاده نمود. با استفاده از این روش امکان چاپ هر نوع طرحی روی کارت PVC وجود دارد. پرینترهای چاپ دیجیتال کارت پی‌وی‌سی که به‌صورت سبک و رومیزی طراحی‌شده‌اند به دو روش چاپ مستقیم و غیرمستقیم کار می‌کنند که نحوه عملکرد آن‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. کارت پرسنلی، کارت شناسایی و کارت دانشجویی یا کارت دانش‌آموزی، نمونه‌هایی از کارت‌های شامل اطلاعات متغیر هستند که برای چاپ آن‌ها از تکنیک چاپ دیجیتال استفاده می‌شود.

● چاپ ترکیبی 

چاپ کارت پی‌وی‌سی به روش فوق، ترکیبی از چاپ افست کارت‌های pvc و چاپ دیجیتال است.

 

برای خرید کارت های خام PVC، چاپ آن و پرینتر های مخصوص چاپ کارت در اینجا ببنید.