لیبل چیست؟

برچسبی که بر روی کالاها چسبانده می‌شود، لیبل می گویند. لیبل شناسنامه هر محصول است که دربردارنده اطلاعاتی از مشخصات آن محصول می باشد.همچنین نماینگر نوع و ارزش آن نیز می باشد. 

تاریخچه پیدایش لیبل ها

اولین استفاده‌ از لیبل در سال 1930 جهت سرعت بخشیدن در امور کارها بود. لیبل ها به دلیل انعطافی که در تولید و مصرف خود دارند بیشتر عرضه و کاربرد را در صنعت بازار و محافظت از برند و بارکدها بر روی بسته بندی ها دارند. 

انواع لیبل:

کاغذی- ترانسپارنت – تایوک – امنیتی اثرگذار – امنیتی اموال – متال -پشت متال – PVC

 لیبل کاغذی

از نظر نوع و مارک، متنوع‌ترین نوع لیبل است. لیبل کاغذی شامل انواع  لیبلِ مات – گلاسه – نیمه گلاسه در رنگ‌های مختلف به صورت معمولی و برچسبی عرضه می‌شود.

محیط مصرف این نوع برچسب، محل‌ها و مکان‌های خشک و پاکیزه بوده و عمر مفید آن کوتاه است.

ریبون ها جهت چاپ آن رزین و وکس رزین می باشد.

لیبل کاغذی

لیبل ترانسپارنت

لیببل ترانسپارنت (شیشه ای یا شفاف) لیبلی با چسبندگی بالا مقاوم در برابر رطوبت وکشیدگی می باشد. از این لیبل جهت سطوح شیشه ای، پلاستیکی و پلی اتیلن استفاده می شود.

چاپ از دو طرف لیبل قابل روئیت می باشد و در صنایع تولید شیشه، پلاستیک سازی، آرایشی و بهداشتی، موادشوینده، مواد غذایی و صنایع خودرو استفاده می شود.

فاصله (GAP) این برچسب ها به دلیل شفاف بودن در دستگاه های لیبل زن قابل تشخیص نیست و زمان تولید بر روی مومی لیبل نشانه گذری می شود که اصطلاحا (Black mark) نامیده می شود.

ریبون مناسب جهت چاپ این لیبل ریبون رزین می باشد.

لیبل تایوک

این نوع لیبل نوعی لیبل پارچه ای از الیاف مصنوعی و بدون چسب می باشد که در محل الصاق دوخته و یا پرس می شود. هر دو طرف این لیبل قابلیت چاپ دارد که می توان در دستگاه های لیبل پرینتر حرارتی با ریبون های وکس رزین و رزین بر روی آن چاپ کرد.

لیبل تایوک

این لیبل ها مقاومت بالایی در برابر گرما، سرما، رطوبت و محلول های شوینده و شیمیایی دارند که پاره نمی شوند.این لیبل ها جهت نوشتن مشخصات محصول و دستورالعمل نگهداری و شستشو استفاده می شود و کاربرد آن در صنایع پوشاک، خودرو، نساجی، کالای خواب، کیف و کفش، همچنین تولیدات پارچه ای می باشد.

لیبل امنیتی اثرگذار

این لیبل نیز از دسته لیبل های امنیتی می باشد که در صورت کندن برچسب از محل الصاق کلمه void و در مواردی کنسل شد، باطل شود بر جای میماند.

از این لیبل جهت پلمپ بسته بندی محصولاتی همچون لوازم یدکی خودرو استفاده می گردد. هم چنین جهت حفظ گارانتی کالا نیز استفاده می شود. متریال این لیبل در برابر گرما، سرما و محلول های شیمیایی بسیار مقاوم است.

این برچسب نیز بنا به درخواست مشتری در رنگ و ابعاد مختلف تولید می شود.

ریبون مناسب جهت چاپ بر روی این لیبل رزین و سوپر رزین می باشد.

لیبل امنیتی اموال 

این لیبل از دسته لیبل های امنیتی است و همان طور که از نام لیبل مشخص می باشدجهت کدگذاری اموال در اموال گردانی شرکت ها، سازمان ها و ادارات استفاده می شود. 

علت استفاده از این لیبل در این شرایط مشابه هم چون پلمپ کالا جهت حفظ گارانتی است، که این لیبل بعد از الصاق در صورت کندن از سطح تکه تکه شده و بسختی از سطح جدا می شود و امکان کندن دوباره و الصاق مجدد آن وجود ندارد.

این برچسب نیز بنا به درخواست مشتریان در رنگ و ابعاد مختلفی تولید می گردد.ریبون جهت چاپ این لیبل رزین و سوپر رزین می باشد.

لیبل متال

از مقاوم‌ ترین نوع لیبل‌ ها در برابر انواع پاک‌ کننده‌ ها است. ضدخش و دارای قدرت چسبندگی زیاد در سرما و گرما (از 40- تا220+ درجه) می‌ باشد و اکثراً در لوازم برقی و خودرو کاربرد دارد.

ریبون جهت چاپ آن نیز رزین می باشد.

لیبل پشت متال

این لیبل به رنگ سفید می باشد اما چون سطح چسبدار آن به رنگ نقره ای استبه نام پشت متال شناخته می شود.

مزیت این برچسب ها چسبندگی بسیار بالای آن است و جهت سطوح روغنی، ناصاف و آغشته به گرد و غبار و در صنایعی هم چون لاستیک سازی (تولید تایر)، نساجی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

ریبون مناسب جهت چاپ آن نیز رزین و سوپر رزین می باشد.

لیبل پی وی سی

دارای دو نوع مات و براق است. عمده‌ پایداری آن در برابر عوامل طبیعی از قبیل تابش آفتاب یا باد و باران می‌باشد. این لیبل نیز در لوازم برقی و خودرو کاربرد بیش‌تری دارد. این نوع لیبل از جنس پلاستیک بوده و در مقابل رطوبت و آب و باد مقاوم بوده و در عین حال در مقابل کشیدگی مقاوم است.

برای چاپ بر روی آن از ریبون های ، رزین، وکس رزین و سوپر رزین استفاده می کنند.

لیبل امنیتی هولوگرام 

این لیبل نیز از دسته لیبل های امنیتی است که جهت نمود اصالت کالا تصویر و متنی که بازتاب می دهد اختصاصی و انحصاری آن صنعت می باشد. اثرگذاری آن بعد از کنده شدناز سطح جهت حفظ گارانتی و پلمب محصول می باشد.

لیبل هولوگرام

این لبل توسط شرکت های خاص تحت شرایط و ضوابط قانونی خاص به چاپ می رسد و صنعتی که بخواهد هولوگرام اختصاصی خود را داشته باشد، باید به این شرکت ها مراجعه و مدارک لازم جهت ثبت انحصاری هولوگرام ارائه نماید.

دسته ای از هولوگرام ها بصورت آماده در بازار موجود هستن که همانند لیبل اثرگذار تنها جهت پلمب و گارانتی بخاطر اثذی که از خود به جای می گذارند، استفاده می گردند.

جهت خرید لیبل و مشاوره با کارشناس فروش خانم عسل حسن زاده 09152253136 تماس بگیرید.