ترازوی دیجیتال  یک وسیله‌ کاربردی است برای وزن کردن کالاهای مختلف، انسان و حیوان که با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین سیستم‌های الکترونیکی و دیجیتال می باشد. این وسیله امروزه سهم بزرگی در بازار، اقتصاد و تجارت، در خرید و فروش کالاهاT در فعالیت‌های علمی و آزمایشگاهی و همچنین در پزشکی، سلامت و تندرستی را به خود اختصاص داده است. طوریکه خرید ترازو دیجیتال مورد نیاز گستره وسیعی از کسب و کارها شده است. انواع ترازو دیجیتال برای وزن کردن هر ماده‌ای، از کوچک‌ترین و سبک‌ترین مواد در آزمایشگاه تا احتیاج‌های روزمره زندگی، از توزین مواد مورد نیاز روزانه تا وزن کردن انسان و حیوان، کاربردهای بسیاری دارد.

ترازو دیجیتال چیست؟

در ابتدا به تعریف خود کلمه ترازو می پردازیم و سپس مفهوم ترازوی دیجیتال و انواع و کاربرد آن را بیان می کنیم.
ترازو در اصطلاح به ابزاری گفته می شود که جرم اجسام را تعیین می کند.
کلمه ترازو در فارسی به معنی ” همسطح بودن” است و استفاده کلمه ترازو برای ابزار سنجش جرم از آن جهت است که در ترازو های قدیم، جرم اجسام از همسطحی با وزنه های دیگر تعیین می شده است .
از جمله مترادف های دیگر ترازو در انگلیسی می توان به کلمه balance و همچنین scale اشاره کرد .
Previous
Next

ترازو دیجیتال در فروشگاه ها

ترازو دیجیتال در فروشگاه ها، ماده ی ۷۱ قانون نظام صنفی : به منظور تسهیل در ارائه ی خدمات توسط واحد های صنفی و نیز ثبت و مستند سازی فعالیت های این گروه، نیاز می باشد که هر فروشگاه و مرکز ارائه ی خدمات به ترازو دیجیتالی و صندوق فروشگاهی مجهز گردد، علاوه بر دیجیتالی بودن سیستم، ترازو پرینت دار بوده این به معنای دارا بودن پرینتر جانبی یا داخلی است .
ترازو دیجیتال علاوه بر توزین به صورت دیجیتال امکان ارسال گزارش به صورت فروش روزانه، هفتگی و ماهانه را نیز دارد، از سویی نیز فاکتور فروش ترازو جهت مشتری نیز صادر می شود که در هر فاکتور اسم فروشگاه، ساعت و تاریخ فروش، آدرس و شماره تماس فروشگاه به صورت کامل درج می گردد .
ترازو فروشگاهی دیجیتال موجب می گردد تا تمامی امور فروشگاه طبق قانون و با تعرفه ی قیمت عرضه گردد، و از سویی نیز حق مشتری رعایت شده و در صورت تخلف فروشگاه قابل پیگیری باشد .
ترازو دیجیتالی علاوه بر تاثیر در ذهن مشتری و رعایت قوانین تعریف شده، به فروشگاه کمک می کند تا از روند فروش و گزارش های روزانه، هفتگی و ماهانه توسط ترازو جهت دریافت سود بیشتر و طبقه بندی امور استفاده نماید .قیمت ترازو دیجیتال با در نظر گرفتن و محاسبه سود کلی که از تاثیر استفاده از این ترازو دریافت می شود قابل مقایسه نیست زیرا پس از استفاده از این دستگاه آگاه می شوید که چقدر حساسیت در توزین اهمیت دارد و موجب سود واقعی می گردد، ازسویی نیز ترازوی دیجیتال با داشتن نمایشگر وزن، قیمت واحد، قیمت کل روند توزین را برای مشتری واضح نموده و از صحیح بودن فروش آگاه می نماید و این خود امر حائز اهمیتی می باشد که در ترازو ساده رعایت نمی گردید.

تاریخچه و نیاز استفاده از ترازو

از زمان های قدیم ترازو در زندگی انسان کاربرد داشته است، چنان که قدمت استفاده از ترازو را به 5000 سال قبل از میلادمی دانند و همچنین در نقاشی های مقبره های فراعنه تصاویری از ترازو مشاهده شده است. انسان از قدیم برای جابه جایی اجسام و انتخاب کردن وسیله مناسب نیاز به ترازو برای تعیین جرم اجسام داشته است. همین نیاز موجب به وجود آمدن ترازو به عنوان وسیله تعیین جرم شده است.  البته از ترازو در قدیم استفاده های دیگر نیز می شده است از جمله آن می توان به استفاده از ترازو برای تعیین نسبت مستقیم و معکوس در ریاضیات و همچنین استفاده از ترازو در قدیم برای سنجش زمان اشاره کرد.

روند تکامل ترازو

ترازو در زمان های مختلف اشکال گوناگونی داشته است ، قدیمی ترین ترازو در ایران ترازوی حکمت است که توسط دانشمند ایرانی مسلمان اختراع شده است که یکی از قدیمی ترین ترازوهای کفه ای محسوب میشود، ترازو کفه ای تا قبل از تولید ترازوی جدید بیشترین کابرد را داشته است.

انواع ترازو

امروزه با به وجود آمدن ترازو های نوین، برای کاربردهای مختلف ترازو های متفاوتی استفاده می شود.
ترازو براساس نحوه سنجش جرم اجسام به ترازوی کفه ای و ترازوی دیجیتال تقسیم می شود.
ترازوهای دیجیتال نیز بر اساس موارد استفاده از آن دارای انواع زیر است :
 
ترازوی فروشگاهی: غالبا در فروشگاه ها برای وزن کردن محصولات پروتئینی، حبوبات و سایر اقلام استفاده میشود. ترازوهای فروشگاهی معمولا در ظرفیت های 30 تا 70 کیلوگرم تولید می شود. دستگاه نیز دارای انواع بارکد زن، صندوق دار، پرینتر دار تقسیم می شود .
ترازوی آشپزخانه یا خانگی: ترازوی دیجیتال معرفی شده برای استفاده های خانگی و در ظرفیت های کم تولید می شود و عموما نیازی به دقت بالایی ندارد.
ترازوی صنعتی: ترازو دیجیتال معرفی شده برای مصارف صنعتی تولید می شود، از آنجایی که ترازوی صنعتی برای جرم های بالا و صنعتی استفاده می شود دارای بدنه ای با جنس مقاوم و همچنین ظرفیت های بالای 100 کیلوگرم تولید می گردد، برخی از ترازوهای صنعتی دارای امکانات ویژه ای برای سهولت در روند تولید و توزین می باشد، از جمله این امکانات می توان به امکان شمارش تعداد توسط ترازو و همچنین بارکد زنی و لیبل زنی و در برخی از ترازو ها امکان بسته بندی اولیه اشاره کرد.
ترازوی آزمایشگاهی: ترازو برای استفاده در آزمایشگاه ها تولید می شود در نتیجه نیاز به دقت بسیار بالا و ظرفیت سنجش جرم های پایین دارد. همچنین برای بالاتر بردن دقت این نوع ترازو با ایجاد محفظه ای برای آن از دخالت تاثیر هوای اطراف و عناصر موجود در فضا در توزین ترازو جلوگیری می شود.
ترازوی نفرکش: دستگاه برای توزین جرم انسان کاربرد دارد.  این ترازو نیاز به دقت بسیار بالا ندارد، و معمولا در ظرفیت های تا 200 کیلوگرم تولید می شود.
ترازوهای نفرکش برای کابرد هایی همچون توزین وزن نوزاد و کودک، ترازو نفرکش معمولی و خانگی و ترازوی باشگاهی که میتوانند میزان چربی و آب و کمبود و اضافه وزن تعیین کنند، تولید می شوند .

چرا ترازوی دیجیتال ؟

استفاده از ترازوی دیجیتال یا باسکول دیجیتال از جهات مختلفی حائز اهمیت می باشد، ترازوی دیجیتالی دارای حساسیت بالا در توزین می باشد که با محاسبه ی دقیق وزن در مدت زمان اندکی در اکثر فروشگاه ها جایگزین ترازو قپانی گردیده است. دیجیتال با داشتن نمایشگر وزن، قیمت واحد، قیمت کل روند توزین را برای مشتری واضح نموده و از صحیح بودن فروش آگاه می نماید و این خود امر حائز اهمیتی می باشد که در ترازو ساده رعایت نمی گردید .

 به دلیل اهمیت وجود ترازو دیجیتال در فروشگاه ها و صرفه جویی در وقت و زمان شرکت آی تی پرداز برای راحتی شما مشتریان عزیز ترازوی دیجیتال با تکنولوژی جدید و نوین و قیمت مناسب را دارا می باشد. 

هم چنین در صورت خرابی در ترازوی دیجیتال خود این شرکت تعمیرات و رفع عیب و خرابی دستگاه شما را نیز با تیم و کادری مجرب و متخصص انجام می دهد.

برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: 05137662022