یک دستیار دیجیتال شخصی (Personal Digital Assistant) ، که به عنوان یک رایانه دستی شناخته می شود. همانند یک دستگاه تلفن همراه می باشد که به عنوان مدیر اطلاعات شخصی فعالیت می کنند. PDA ها بیشتر به دلیل کوچک، سبک و قابل حمل بودن مورد استقبال گسترده ای قرار گرفته اند. تقریباً همه PDA های مدرن توانایی اتصال به اینترنت را دارند. PDA دارای یک نمایشگر بصری الکترونیکی و فناوری لمسی که با استانداردهای بسیار متنوع در بخش بدنه از لحاظ مقاومت در مقابل ضربه، سقوط، آب و… می باشد. هم چنین قابلیت افزودن امکاناتي نظير اسکنر بارکد یک و دو بعدی، قرائتگر RFID، شبکه بيسيم، شبکهGSM ، GPS، بلوتوث و دوربين را دارد.  

تاریخچه PDA

اولین PDA ها، در سال 1984 توسط Psion و پس از آن سری 3 Psion در سال 1991 منتشر شد. اصطلاح PDA برای اولین بار در 7 ژانویه 1992 توسط مدیر عامل شرکت اپل Inc John Sculley در نمایشگاه الکترونیکی Consumer در لاس وگاس، نوادا و با اشاره به Apple Newton استفاده شد. در سال 1994، IBM اولین PDA را با قابلیت تلفن همراه آنالوگ، IBM Simon معرفی کرد که می تواند اولین تلفن هوشمند نیز محسوب شود. سپس در سال 1996، نوکیا PDA با قابلیت تلفن های دیجیتال، 9000 ارتباط برقرار کرد. Palm با تولید محصولات PDA که از مارس 1996 آغاز شد، Palm دیگر بود. سرانجام Palm به عنوان فروشنده برتر PDAها تا محبوبیت روزافزون دستگاه های PC Pocket در اوایل دهه 2000 شناخته شد. در اواسط دهه 2000 بیشتر PDA ها به تلفن های هوشمند تبدیل شدند زیرا PDA های کلاسیک بدون رادیو تلفن همراه به طور فزاینده ای غیر معمول بودند.

ویژگی های PDA

 معمولا دارای یک صفحه لمسی برای پیمایش، یک اسلات کارت حافظه برای ذخیره داده ها، و IrDA، بلوتوث یا Wi-Fi است. با این حال، برخی از PDAها ممکن است صفحه لمسی نداشته باشند، از کلیدهای نرم افزاری، یک پد جهت دار و یک صفحه کلید عددی یا یک صفحه کلید انگشت شست برای ورودی استفاده می کنند. برای داشتن عملکردهایی که از PDA انتظار می رود، نرم افزار دستگاه معمولاً شامل تقویم قرار ملاقات، لیست کارها، کتاب آدرس مخاطبین، ماشین حساب و نوعی برنامه یادداشت می باشد. PDAها با اتصالات داده بی سیم نیز معمولاً شامل یک سرویس گیرنده ایمیل و یک مرورگر وب هستند و ممکن است دارای عملکرد تلفنی نیز باشند .

کاربردهای PDA

می توان گفت در هر کسب و کاری که نیاز به جمع آوری و پردازش اطلاعات به صورت مکانیزه داشته باشد، میتوان از این دستگاه استفاده کرد. برای مثال میتوان از زمينه های ردیابی سیستم پخش، انبارداري و انبار گردانی، مدیریت موجودی، اتوماسيون فروش، آمارگيري، رهگیری محصول، بسته یا مدارک، بازرسی ، خدمات پس از فروش و بسیاری از حوزه های دیگر می توان اشاره کرد.

مزایای PDA

این دستگاه سرعت و دقت  هر سازمان را افزایش می دهد و درصد اشتباهات را کاهش می دهد که باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و هزینه های عملیاتی می شود.
امروزه اکثر واحدهای صنعتی، تولیدی، بازرگانی و خدماتی با استفاده از نرم افزارهای کاربردی در محیط کامپیوتر و بانکهای اطلاعاتی کارآمد، مجموعه فرایندهای عملیاتی دفاتر ستادی خود را مکانیزه نموده اند ولی بخشهایی در حال حرکت این سازمانها غالبا با استفاده از روشهای دستی فعالیت خود را به انجام رسانده و نتایج آن را بر روی فرم ها و گزارشات مختلف به دفاتر ستادی منتقل می کنند. برای همین  منظور پاسخگویی به این نیاز، شرکت پیشتازان توسعه به عنوان تخصصی ترین مرکز فروش و خدمات پس از فروش و نماینده انحصاری PDA صنعتی در ایران با ارائه راه کارهای جامع، علمی و نوین مبتنی بر تکنولوژی های مدرن، افزایش سرعت عمل، کاهش خطای انسانی و تسهیل فرآیندها را برای مشتریان خود به وجود آورده اند.