یکی از متداول ترین دستگاه خروجی کامپیوتر پرینتر می باشد که به منظور چاپ اطلاعات استفاده می گردد، که دارای انواع و مدل های مختلفی است: پرینتر های لیزری، پرینتر های حرارتی، پرینترهای جوهر افشان، پرینتر لیبل زن. که هر کدام تکنولوژی و مکانیزم خاص خود را دارا می باشند. در اینجا به پرینتر صدور فیش اشاره کرده و آن را بررسی می کنیم.

فیش پرینتر چیست؟

فیش پرینتر یا همان پرینترهای حرارتی، یا پرینترهای صدور فیش یا صدور فاکتور، دستگاه فیش زن، پرینتر فاکتور ، دستگاه چاپ رسید نیز به آن می توان گفت.

پرینترهای صدور رسید قسمت مهمی از سیستم نقطه فروش می باشند. این نوع پرینتر ها که  در دسته پرینترهای فروشگاهی قرار داد، عموماً در فست فودها، فروشگاه ها و مغازه ها برای چاپ فیش و فاکتور برای مشتری استفاده می شوند. رستوران ها همچنین از این فیش پرینترها برای چاپ سفارشات در آشپزخانه یا بار استفاده می کنند. 

پرینترهای صدور فیش در چاپ رول دو مدل  دارند: چاپ 8 سانتی و چاپ 6 سانتی.

پرینترهایی که 6 سانتی چاپ می کنند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می باشند، طوری که پول زیادی بابت کاغذ آن مصرف نمی شود. تنها مشکلی که این پرنترهای 6 سانتی دارند، این است که کاتر اتومات نداشته و یک تیغ دارد که توسط آن کاغذ را برش زده و رسید را می دهد.

که این مشکل در پرینتر 8 سانتی وجود ندارد و به طور اتومات خودش پرینتر را برش زده و کات می کند.

کاربرد پرینتر صدور رسید

این پرینترها کاربردهای متنوعی دارند و بیشتر در جاهایی استفاده می شود که به صدور رسید نیاز دارند. که این صدور رسید می تواند فاکتور باشد، رسید در انتظار، رسید تحویل یا ترخیص و یا رسید نوبت دهی. در رستوران ها، دستگاه های خود پرداز بانک ها (ATM) ، داروخانه ها ، تاکسی سرویس ها وپیک های موتوری، سینماها، فروشگاه، بانک ها و… مورد استفاده گسترده قرار می گیرد.

مثلا یک رستوران رسید نوبت دارد که توسط گارسون آن رسید را برداشته و سرویس را برای مشتری می آورد. هم چنین در مغازه های پوشاک که این رسید اقلام خریداری شده روی آن درج می گردد.  

نکته مهمی که باید به آن توجه شود: اینکه زمانی این رسید نقش فاکتور را دارد که روی آن مهر مغازه یا فروشگاه زده شود.

چگونگی کارکرد پرینترهای صدور فاکتور

مکانیزم چاپ این پرینتر حرارتی می باشد. این پرینتر برای چاپ نیاز به جوهر، ریبون و کارتریج ندارد. در واقع هد آن در تماس مستقیم توسط ایجاد حرارت و گرما بر روی کاغذ چاپ می زند. 

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود:  در پرینترهای حرارتی نیاز به کاغذ مخصوص حرارتی برای چاپ رسید می باشد.

مزایا پرینتر صدور رسید

  • عمر طولانی و عدم نیاز به سرویس مداوم و شارژ
  • سرعت بالا در چاپ که از عوامل مهم در جهت جلب رضایت مشتری و راندمان بالا در کار
  •  هزینه پایین چاپ به دلیل نیاز نداشتن در جوهر و ریبون و شارژ نکردن آن
  • کار در سکوت (به دلیل اینکه پرینترهای حرارتی در هنگام چاپ صدایی ایجاد نمی کنند.)
  • بر طرف نمودن مشکل کمبود جا و مکان ( به دلیل اینکه حجم کمتری از محیط کار را اشغال میکند.)
  • کاهش هزینه‌های جانبی (شاید برای خرید این پرینترها مبلغی بیش از پرینترهای دیگر هزینه شود، ولی با توجه به کاهش هزینه‌های جانبی کاغذ ارزان، عدم نیاز به شارژ جوهر و عدم نیاز به سرویس بعد از چند ماه با توجه به صرفه جویی انجام شده هزینه خرید پرینتر جبران می گردد.

پورت های فیش پرینتر

بیشتر پرینترهای حرارتی صدور فیش با پورت های زیر در بازار موجود می باشند:

پورت ‌موازی (Parallel): این پورت یک پورت استاندارد جهت اتصال پرینتر است و از مزایای آن عدم نیاز به نصب درایور و سرعت بالای آن می باشد.

 پورت ‌سریال (COM): از این پورت معمولا برای مسافت های بیشتر از 15 متر استفاده می شود. سرعت این پورت هنگام پرینت نسبت به پورت های دیگر پایین تر است.

پورت  USB: مزیت این پورت وجود آن بر روی تمامی سیستم ها می باشد. از این پورت معمولا در صورت عدم وجود درگاه موازی استفاده می شود. اشکال این پورت نیاز به نصب مجدد درایور پرینتر در صورت قطع و وصل کردن کابل و همچنین برد کم آن می باشد.

پورت شبکه (Ethernet): از این پورت معمولا در محل هایی که تعداد کامپیوترها یا پرینترها زیاد است و یا فاصله پرینتر تا کامپیوتر بیشتر از 40 متر است استفاده میشود. قیمت این پورت از سایر پورت ها بالاتر میباشد

پرینترها معمولاً با کامپیوترها ارتباط برقرار می کنند تا کارهای چاپی را پردازش کنند یا از طریق سیستم عامل داخلی خود به عنوان دستگاه های مستقل عمل می کنند.

 خرید پرینتر صدور فیش

اگر برای فروشگاه، رستوران یا فست فود دستگاه صدور فیش نیاز دارید کافیست از محصولات این بخش فروشگاه ما دیدن کرده و آنرا سفارش دهید. چرا که آی تی پرداز درای فروش پرینتر صدور فیش در برندهای مختلف می باشد. برندهایی همچون: بیکسلون ، سوو ، SNBC، اسکار ، سیکو ، اپسون

چنانچه قصد خرید و اطلاعات بیشتر در مورد پرینتر صدور فیش دارید ، کافی است با ما تماس بگیرید.

با فشردن دکمه ی زیر به بخش تماس با ما منتقل خواهید شد ، با برقراری تماس تلفنی با بخش فروش در ارتباط باشید.