ریبون یکی از مواد بسیار مهم مصرفی در تجهیزات بارکد و لیبل پرینترها بوده که از مشتقات نفتی تهیه می شود که برای چاپ بر روی انواع لیبل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ریبون چیست؟

ریبون ها یک نوار آغشته به جوهر هستند که با توجه به نوع دستگاهی که در آن مورد استفاده قرار میگیرد دارای طراحی یا جنس خاصی دارند. مثلا برای دستگاه های چاپگر سوزنی با توجه به برخورد سوزن با این ریبون جنس آن از نوعی الیاف پارچه ای مانند می باشد. این الیاف آغشته به نوعی جوهر مایع می باشند، اما در دستگاه های لیبل پرینتر که ریبون با سطح هد حرارتی در تماس است هم جنس و شکل ریبون متفاوت از دستگاه های سوزنی است.

ریبون دستگاه های لیبل پرینتر از جنس پلی استر یا مواد مشابه آن بوده و دارای سطحی بسیار نازک است که آغشه به جوهر جامد می باشد.پس از تماس ریبون با هد دستگاه و اعمال حرارت جوهری که بر روی سطح ریبون وجود دارد ذوب شده و با تماس با سطح لیبل به روی آن انتقال پیدا می کند از این رو دستگاه هایی که از این نوع مکانیزم جهت چاپ استفاده می کنند انتقال حرارتی (Thermal Transfer) می گویند.

انواع ریبون 

به صورت کلی 4 نوع ریبون برای دستگاه های لیبل زن وجود دارد : وکس، وکس رزین، رزین، سوپر رزین (Wax, wax (Resin, Resin, Super Resin

ریبون وکس:

این نوع ریبون برای لیبل های کاغذی مورد استفاده قرار می گیرد. لیبل های چاپ شده توسط وکس نسبت به اصطکاک، رطوبت زیاد و مواد شیمیایی مانند روغن مقاومت بسیار پایینی داشته و نوشته های چاپ شده ممکن است از بین برود ولی ذکر این نکه ضروری است که در صورتی که موارد ذکر شده اتفاق نیفتد چاپ روی لیبل به صورت خودکار به هیچ وجه از بین نخواهد رفت و کمترین قیمت را در مقایسه با سایر ریبون ها دارد.

.

ریبون رزین:

این جنس از ریبون دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و عموما بر روی لیبل هایی با جنس مشابه پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد مانند لیبل های پی وی سی، متالایز، شبرنگ و … 

ریبون وکس رزین:

این ریبون رفتار بینابینی دارد و تقریبا جنس آن رفتاری از دو ریبون وکس و رزین را دارد. عموما بر روی لیبل های کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد و مقاومت آن نسبت به وکس بالاتر و نسبت به رزین پایین تر می باشد. قیمت آن نیز همانند جنس آن از وکس گرانتر و از رزین ارزانتر است. همچنین چاپ آن بر روی برچسب های کاغذی آنچنان مرسوم نمی باشد و در مقایسه با دیگر ریبون ها نیاز به حرارت بیشتری جهت انجام عملیات چاپ دارد و قیمت آن بسیار نیز گرانتر از جنس وکس می باشد. در مواردی که جنس رزین بسیار مرغوب باشد نوشته های چاپ شده ممکن است با الکل یا سایر حلال های صنعتی پاک نشود. 

ریبون سوپر رزین:

این ریبون مخصوص چاپ بر روی لیبل های PVC، متال و شبرنگ می باشد که از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار است. نکته مهم اینکه این ریبون بر روی لیبل های کاغذی چاپ گرفته نمی شود.

مقاومت چاپ آن نسبت به ریبون رزین بسیار بالاتر می باشد و در مقابل سایش، شستشو و بسیاری از حلال ها از مقاومت و کیفیت بسیار بالایی دارد. از این ریبون زمانی استفاده می شود که نیاز باشد چاپ به روی لیبل برای مدت زمان های بسیار طولانی در برابر حلال های بسیار قوی و مواد شیمیایی و شرایط سخت از ماندگاری بسیار بالایی بماند. 

جهت مشاوره و خرید ریبون با کارشناس فروش خانم عسل حسن زاده 09152253136 تماس بگیرید.